אופציה-3.png
 

יש חומרים טבעיים, כמו עץ או אבן (שיש) שבהם לא שולטים על מראה מדוייק, ויש בהם בלאי מסויים שדורש תחזוקה, כמו שיוף או איטום מחדש, או שאוהבים את המראה שלו (כמו סדקים בבטון). אלה לרב חומרים יקרים יותר, אבל אבל עם יופי מיוחד. אם בוחרים פרקט, בטון, דק או שיש, כדאי לברר עם איזה חומרים מותר לנקות ואיזה עבודה ותוך כמה זמן יש לתחזק אותם.

רצפה הוא פריט עיצובי משמעותי, שמשפיע מאוד על מראה הבית. בדרך כלל זה אחד הפריטים הראשונים שבוחרים. לכן רצוי לראות הדמיה או דוגמא לאיך נראה חדר גמור ורחב ידיים עם ריצוף דומה.

 

כדאי להתיחס גם לשילוב של כמה סוגי ריצוף זה בזה (ריצוף חדרי האמבטיה, הסלון, חדרי השינה וריצוף  החוץ). אפשר להתאים כמה סוגי ריצוף עם מראה שונה אבל משתלב, או אותו המראה ברמת חיספוס שונה לחלל חצוני ולאמבטיה.

 

פרקט הוא ריצוף עץ עם מראה חם, והוא פרקטי ונח לאנשים שאוהבים את מראה ומגע העץ, ולא שוטפים את הבית בהצפה. 

פרקט עץ

פרקט עץ הוא פרקט מעץ טבעי. העץ עובר עיבוד וגימור ויכול לבוא בתצורות וגימורים שונים שמשפיעות על האיכות והמחיר שלו.

  • פרקט עץ מלא, הוא פרקט בו כל לוח עשוי בגוש עץ אחד. לעומתו -

  • פרקט עץ שכבתי עשוי משכבה עליונה של עץ מלא ושכבה תחתונה אחת או יותר של עץ מעורב בנסורת וחומרים אחרים. יש פרקט שעשוי מחמש שכבות ומכונה פרקט פרקט רב שכבתי. יש פרקט תלת שכבתי ופרקט דו שכבתי. ככל שיש פחות שכבות, כך הפרקט נחשב איכותי יותר, כי יש פחות סכנה שהשכבות יפרדו או יזוזו. ככל שיש יותר שכבות, גם הפרקט יהיה זול יותר.

גימור: פרקט עץ יכול לבוא בגימור לכה או שמן. יש הבדל קטן במראה. גימור לכה יכול להיות עם טיפה יותר ברק וגימור שמן יכול להראות מעט עמוק יותר. מבחינת עמידות, גימור לכה מעט יותר עמיד בפני שריטות וגימור שמן מצריך תחזוקה תקופתית.

פרקט לימנציה/סינטטי

פרקט שמיוצר בצורה מלאכותית מסיבי עץ דחוסים, עם הדפס דמוי טקסטורה של עץ, ועליו ציפוי ניילון (לימינציה). בזכות הציפוי פרקט סינטטי הוא עמיד כל כך ולרב זול משמעותית מפרקט עץ.

לעוד השראה מפינטרסט

מחיר

בפרקט משלמים בד"כ בנפרד לחומר (הריצוף) עצמו ולהתקנה. מצוינות למטה הערכות מחיר לפרקט ללא מחיר ההתקנה. גם קבלן שנתן הצעת מחיר הכוללת רצף, לרב לא תכלול התקנת פרקט.

יקרה במיוחד היא התקנה בסגנון פישבון (fishbone).

סוג                           מחיר

פרקט סינטטי              החל מ-60 ש"ח למ"ר

פרקט עץ רב שכבתי     החל מ-180 ש"ח למ"ר

פרקט עץ מלא             החל מ-350 ש"ח למ"ר

אולמות תצוגה

 

גרניט פורצלן הוא הריצוף הפופולרי בארץ, בזכות עמידותו, דגמים מגוונים ומחיר סביר. גרניט פורצלן מיוצר באופן מלאכותי מדחיסת חרסינה, צפוי בזיגוג ושריפה בתנור .

גרניט פורצלן מגיעים במגוון דגמי מרצפות, כולל דמוי אבן (שיש), דמוי בטון ודמוי פרקט. זאת דרך קלה לקבל עיצוב מסויים שלא דורש כמעט תחזוקה.

אריחי גרניט פורצלן יכול להגיע ברמה שונה של גימור וברק: אריח מזוגג, מט, מבריק, או מבריק חלקית, שנקרא גם פלטו. שווה לבדוק ולראות מה מתאים לכם מבחינת מראה ושימוש. למשל, אריחים מבריקים מבליטים לכלוכים קטנים אבל כשנקיים, יוצרים תחושה של חלל גדול יותר.

לאריחים דרגת חיספוס (נוגד ההחלקה), במיוחד באריחים שמיועדים לחוץ ולחדרים הרטובים (חדרי שירותים ואמבטיה). רמות חיספוס מדורגות בין R9 (פחות מחוספס) ל R13 (יותר מחוספס).

לעוד השראה מפינטרסט

מחיר

אריחים בד"כ יעלו יותר ככל שהאריח גדול יותר, ובתלות מהיכן הוא מגיע בעולם (בארץ/מיובא).

אריחים מיוחדים כמו פסיפס או אריחים גדולים במיוחד (1X3 מטר) או אריחים דקים במיוחד שמשמשים גם לחיפוי קירות, יעלו יותר גם בעבודה. כדאי לברר לפני ההזמנה. גם משלוח של אריחים גדולים במיוחד יעלה תוספת.

סוג                           מחיר

אריח סטנדרטי           100-350 ש"ח למ"ר​

אריח גדול                 החל מ 600 ש"ח למ"ר

אולמות תצוגה

 

שיש הוא סלע מינרליים שנדחס בטבע בלחץ גבוה. הוא מגיע ממדינות בהן כח העבודה זול ולכן שם נחצב.

שיש הוא חומר טבעי עם כושר ספיגה גדול. כלומר, אם יחשף לחומרים חומציים כמו חומרי ניקוי או מיצי פירות, הוא יוכתם. בנוסף, יכול להיות שלאורך זמן יווצרו בו נקבוביות. מסיבה זו כדאי לאטום מחדש את השיש כל שנה.

רמת התחזוקה הדרושה והסיכוי להווצרות כתמים תלוי בסוג השיש הספציפי.

כשמתיחסים לשיש, מתכוונים לאבן השיש וגם לסלע הגרניט, הגיר והבזלת, אפילו שהן משפחות שונות עם תכונות שונות. אבן הגיר עשויה מ-90 אחוז גיר והיא אבן רכה, שיש היא אבן רכה פחות, בזלת היא אבן שנוצרת מלבה שהתגבשה והיא קשה יותר. האבן החזקה ביותר היא הגרניט.

לעוד השראה מפינטרסט