אופציה-3.png
לעוד השראה מפינטרסט

ביתיים חמים וגם מודרניים

אולמות תצוגה

כדאי לראות את מבחר סוגי המשטחים באולמות תצוגה של מטבחים, ואז ללכת לאולם של החומר הספציפי

משטח שיש/אבן:
שיש הוא סלע הנוצר בתהליך של דחיסה וטמפרטורות גבוהות בתוך האדמה, ומשם נחצב. החומרים השונים (בפרט מינרלים) שהוא מכיל מייצרים אצלו צבעים וטקסטורות שונים. לשיש יש חסרונות רבים וביניהם רגישות לחומצות, לטמפרטורות גבוהות, לשריטות והוא עלולה לספוג כתמים (לעיתים דרוש שימוש בסילר), תלוי בסוג השיש הספציפי.

  • אוניקס היא אבן גירית בעלת צבעים מיוחדים ושקיפות דרמטית. האוניקס סופגת כתמים ולכן משתמשים בסילר, היא עלולה להישרט ולכן אסור לחתוך עליה, והיא רגישה לחומציות ולטמפרטורות גבוהות.

  • אבן חברון היא אבן גירית מאוד זמינה בארץ המשמשת למשטחי ריצוף וחיפוי רבים עם מראה בהיר וורידי. אבן חברון לא נשברת בקלות, אבל היא סופגת כתמים ונהוג לאטום אותה בסילר. יתרונותיה הם המחיר הנמוך והזמינות וחסרונותיה הם הספיגה המהירה של חומרים והכתמה, שחיקה גבוהה ורגישות לטמפרטורה. צריך לתחזק אותה כל כחמש שנים.

  • גרניט היא אבן טבעית הנוצרת בתהליך של לחץ היוצר סלע קשיח מאד. משטחי גרניט נחשבים חזקים ועמידים לטמפרטורות גבוהות, לשריטות ואינם דורשים תחזוקה מיוחדת. עם זאת, הגרניט נחשב למשטח יקר יחסית.

משטח עץ/בוצ'ר:
משטח העשוי מחתיכות עץ גושני המחוברות זו לזו. משטח המורכבמ חתיכות עץ אחידות בגודלן נקרא בוצ'ר. משטח עץ מחתיכות גדולות ולא אחידות נקרא לאמי. משטח עץ נראה חמים וכפרי. הוא דורש שיוף בהתקנה. חסרונותיו הוא שהוא רגיש לחומרים כימיים ולטמפרטורה גבוהה, הוא יחסית יקר והוא דורש תחזוקה תכופה יחסית של שיוף וצביעה.

 

משטח קוורץ:

משטחי קוורץ מיוצרים ידי אדם על ידי ערבוב אחוזים גבוהים של קוורץ עם חומרים אחרים. משטחי קוורת נפוצים מאד לשימוש במטבחים, הם עמידים, קלים לתחזוקה ולניקוי, במחיר סביר וקיים מגוון של משטחים בצבעים ובטקסטורות שונות. החסרונות הם שהם עלולים להיסדק אם מפילים  משהו כבד, רגישים לטמפרטורות גבוהות ולא מומלץ לחתוך בסכין על המשטח ישירות. יש מספר תוצרות זמינות:

  • אבן קיסר הוא פטנט ישראלי ומיוצר בארץ. 

  • סיליסטון מיוצר בספרד.

משטח נירוסטה:
עשוי מפלטות דקות של נירוסטה ונראה מאוד מודרני ואפילו תעשייתי. משטח זה עמיד לכתמים ולחום. חסרונות המשטח הוא מחירו היקר, נראות לכלוכים וטביעות אצבע ורגישות לשריטות. בנוסף, אם הוא מותקן ישירות ולא עם לוחות סנדוויץ תחתיו, ישמיע רעשי תזוזה קלים כשיעבדו עליו.

משטח קוריאן:
חומר פולימרי אותו מתקינים לרוב מעל ללוחות MDF. היתרונות של משטחים אלו הם שהם עמידים וחזקים מאוד, קיימים בשלל צבעים, וההתקנה רציפה וללא חיבורים, כולל אפשרות לכיור. מחסרונות הקוריאן הוא שהמראה נראה מעט כמו פלסטיק במשך הזמן, והוא לא עמיד לחום רב (סירים שמונחים ישירות). קוריאן מקורי הוא מתוצרת Du Pont.

 

משטחי גרניט-פורצלן:

מיוצר מגרניט פורצלן ולכן חזק מאוד, עמיד לקור וחום וחסין מפני שריטות. חסרונו של המשטח הוא שמגיע בפלטות בגדלים קבועים ועוביים קבועים. יש מספר תוצרות/חברות זמינות וטווח המחירים שלהם רחב:

  • דקטון -  תוצרת ספרד

  • נאוליט - תוצרת ספרד

  • לפיטק - תוצרת איטליה

  • למינם - תוצרת איטליה

מחיר

טווח המחירים מאוד רחב. לרב יש מחיר עבור מטר רץ משטח ומחיר אחר עבור משטח לאי, בגלל הרוחב הלא סטנדרטי.
ישנם טיפים לרכישת משטח במחיר שפוי במגזין.

סוג                           מחיר למטר רץ

גרניט             החל מ850 ש"ח

בוצ'ר             החל מ 2800 ש"ח

קוריאן            החל מ 1500 ש"ח

אבן קיסר        החל מ 500 ש"ח

דקטון               החל מ-1900 ש"ח